نقد رمان زن در ریگ‌ روان

نقد رمان زن در ریگ‌ روان

 کتاب زن در ریگ روان، رمانی است قوی و مورد علاقه خوانندگان پیگیری که از مفاهیم اسطوره‌ای، فلسفی و روان‌شناختی لذت می‌برند. داستان، داستان تقابل تلاشی‌ است برای رهایی، با تسلیم در برابر سرنوشت. خلاصه کلام کتاب این است: هر تلاشی برای نفرین‌شدگان بی‌فکر زمین، تلاشی است سیزیف‌وار و بیهوده، مادامی که سرنوشت ما را از پیش تعیین کرده‌اند. از این منظر، این اثر نقدی است بر قدرت‌هایی که اراده انسان‌ها را در تعیین سرنوشت خود از آن‌ها سلب می‌کنند. 

آیا راه رهایی را باید در جایی بیرون از خود جست؟ آیا تسلیم شدن، نوعی رهایی نیست؟ آیا تلاش برای آزادی، خود منجر به عادت نمی‌شود؟ عادت به تلاش، عادت به انتظار و امید برای آزاد شدگی... آیا آن هنگام که تقلای انسان در نظر خود پوچ و عادتی می‌شود، آزاد شده است؟ اصلاً آدمیزاد برای چه می‌جنگد تا به رهایی برسد؟ به کدام گناه اسیر می‌شود؟ به گناهِ آلوده شدن به کنجکاوی و آگاهی؟ این‌ها از سوالاتی است که حین مطالعه این اثر برای خواننده پیش می‌آید.

از سوی دیگر، می‌توان این داستان را به نوعی سفر، درون شخصیت نیکی تشبیه کرد. نیکی در تمام طول رمان، با خودش کلنجار می‌رود و در واقع تمام آن‌چه بر سرش می‌آید، می‌تواند استعاره‌ای از وقایع درونی خود او باشد. این کشمکش‌های شخصی در انتهای داستان بیش از هر زمان دیگری خود را نشان می‌دهد. آن‌جا که فرصتی برای گریز به دست می‌دهد و خواننده با دندان‌هایی قفل کرده منتظر تصمیمی از جانب نیکی می‌ماند. 

صحنه پردازی‌های داستان آن‌قدر قوی است که مخاطب را با خود به ریگ‌زار روان و داغی می‌برد که در آن خبری از آسودگی نیست. نیکی در مواجهه با این فضا دچار سرگشتگی و یاغی‌گری می‌شود؛ یک یاغی‌گری بیهوده! چیزی که زن و سایر ساکنان گودال‌های شنی به فراموشی سپرده‌اند (شاید حتی وجوه دیگری از خود نیکی). در جا زدن و سکون در شرایط دشوار برای بسیاری از انسان‌ها، درست به مانند انسان‌های درون رمان، ساده‌تر از آن است که نقطه سکون خود را ترک کنند و علیه شرایط بشورند؛ ولو آن‌که مجبور به تحمل هزینه‌های جسمی و روحی فراوان گردند.

  شاید کسانی که با خواندن انواع مختلف داستان اخت نیستند، کندیِ ریتم داستان را که کاملاً متناسب با مضمون پیش می‌رود، کسالت‌بار ببینند. پس اگر خواندن کتاب‌های با دوز بالای اپی‌نفرین را ترجیح می‌دهید، این کتاب به شما ملاتونین تزریق خواهد کرد! اما این چیزی از هنرمندی روایت نمی‌کاهد. حوصله کنید، و با شخصیت‌های داستان همراه شوید، همراه آنها زحمت بکشید، عرق بریزید، ولو شوید و دوباره از جا برخیزید!

 

برای تهیه کتاب زن در ریگ روان می توانید از لینک  زیر اقدام کنید.

تهیه کتاب زن در ریگ روان

 

دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه وارد شوید.