معرفی کتاب برگزیده آثار و اندیشه های دکتر شریعتی

معرفی کتاب برگزیده آثار و اندیشه های دکتر شریعتی

در باب معرفی کتاب برگزیده آثار و اندیشه های شریعتی باید گفت که این کتاب، یادداشت‌ها، تأملات و تفکرات، دیدگاه‌ها و سخنرانی‌های شریعتی را در موضوعات انسان، عرفان، اسلام، تشیّع، ایران و ... به چهار بخش کویریات، اسلامیات، اجتماعیات و اشارات که ضمایم سه فصل دیگر است، تقسیم کرده است.

بخش کویریات نوشته‌های بی‌قراری و تنهایی و دغدغه‌های روحی شریعتی است. خودش می‌گوید که کویریات برای دل خودم است. اجتماعیات برای مردم و اسلامیات برای خودم و مردم.

اسلامیات

در بخش اسلامیات از عشق و ارادتش به علی (ع) می‌گوید. از شناختش نسبت به او. و با زبان بی‌نظیری فاطمه (س) را ستایش می‌کند. و نگاه تازه‌ای به قیام حسین (ع) و امامت سجاد (ع) و موضع سیاسی و مذهبی رضا (ع) دارد.

شریعتی در باب اسلام بسیار سخن گفته و نوشته است. او از مخاطبش می‌خواهد که برای شناخت اسلام اول به علم دست یابد. ایدوئولوژی‌ها را بشناسد. سوسیالیسم و اگزیستانسیالیسم و فلسفه‌ی علمی تاریخ را بداند. و بعد از علم به اسلام برسد. یعنی آنچه را که دیگر ایدوئولوژی‌ها ندارند و کم می‌آورند در اسلام بجوید.

 و همچنین درباره مهدی موعود این نکته را یادآور می‌شود که کسی که به وجود او معتقد است، کسی که ایمان دارد، کسی که اسلام را شناخته باشد، هرگز نمی‌تواند چنین بی‌تفاوت زندگی کند و زندگی‌اش تنها گذراندن روزمرگی و سر در لاک خود فرو بردن و به ظلم و درد اعتراض نکردن و منفل بودن باشد. چون اساساً راه امامان، راه مبارزه دائمی حق علیه باطل بوده و معتقد به امامان باید شیوه‌ی زندگی‌اش متفاوت با غیر معتقد باشد.

در مقابل، این هشدار را می‌دهد که در تکیه به پرستش و عشق و عرفان، گرفتار زهد گرایی؛ در طلب آزادی، گرفتار سرمایه داری و در عشق به عدالت، گرفتار نظام مارکسیستی نشویم.

آیه ۷۲ سوه اسراء می‌گوید: «هر که اینجا کور باشد، آنجا هم کور است؛ بلکه گمراه تر. پس امامت و ولایت باید به درد اینجا بخورد تا در آنجا هم نتیجه بدهد.»

کویریات

شریعتی در کویریاتِ خود از این شادمان است که گرچه به او تهمتِ ضد مذهب زده‌اند و با او دشمنی کرده‌اند اما به لطف همان دشمن‌ها و بد زبان‌ها و بی‌فرهنگ‌ها، دامنه‌ی تاثیرات فعالیتش از بسیاری از استادان و شاگردانِ خود او که در راه قرآن و ارائه‌ی چهره پاک تشیّع علوی رنج‌ها برده‌اند، بیشتر بوده است. و این یک قانون جامعه شناسی است.

اجتماعیات

در اجتماعیات از روشنفکر می‌گوید. و او را اینگونه توصیف می‌کند: «روشنفکر به وضع انسانی خودش در زمان و مکان تاریخی و اجتماعی‌ای که در آن است، خودآگاهی دارد. و این خودآگاهی جبراً و ضرورتاً به او احساسِ مسئولیت بخشیده است. مسئولیت روشنفکر در زمان خودش عبارت است از پیامبری کردن برای جامعه‌اش در حالی که پیامبر نیست. و انتقال پیام به توده مردم، ندای آگاهی و رهایی در گوش‌های منجمد و بسته‌ی توده مردم و نشان دادن جهت به آنها.»

کلام آخر

با سیر در این کتاب، مفاهیم شهادت، امامت، روشنفکری، آزادی، عرفان، مذهب و وظیفه‌ی اجتماعی بازتعریف می‌شوند. به چالش کشیدن باورهای عامه و تقالید بی‌محتوایی که در جامعه وجود دارند تلاشی‌ست که شریعتی برای به تفکر وا داشتن مخاطبش می‌کند.

کتاب برگزیده آثار و اندیشه های شریعتی به همت محمد لامعی گردآوری و تدوین شده است.

 

کلامی قابل تامل از شریعتی

تمامی تاریخ به سه شاهراه اصلی می‌پیوندد: آزادی، عدالت، عرفان!

نخستین، شعار انقلاب کبیر فرانسه بود و به سرمایه‌داری و فساد کشید.

دومی شعار انقلاب اکتبر بود و به سرمایه‌داری دولتی و جمود.

و سومی شعار مذاهب بود و به خرافه و خواب.

دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه وارد شوید.